# Mercedes EQB 350 4MATIC (2023)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.com/car/mercedes-eqb-350-4matic-2022/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | Mercedes |
| **Car Model** | EQB |
| **Car Trim** | 350 4MATIC |
| **Production Status** | Discontinued |
| **Production Start Year** | 2022 |
| **Production End Year** | 2023 |
| **Country of Manufacture** | hungary |
| **Market Availability** | EU, USA |
| **Price Used** | 25995 $ |
| **Real-world Range** | 220 mi |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 66.5 kWh |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 69.7 kWh |
| **Efficiency, range/kWh** | 3.31 mi/kWh |
| **Drive Type** | awd |
| **Motor Number** | 2 motors |
| **Motor Type** | IM (front), PMSM (rear) |
| **Acceleration** | 6 s |
| **Max Speed** | 99 mph |
| **Motor Power** | 215 kW |
| **Motor Torque** | 384 lb-ft |
| **Charge Port** | CCS Type 1 |
| **Battery Architecture** | 400 V |
| **On-Board AC Charger (Standard)** | 9.6 kW |
| **Max DC Charging Power** | 100 kW |
| **Max DC Charging Power 400V** | 100 kW |
| **Body Style** | suv |
| **Seats** | 5, 7 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 17.5 ft³ |
| **Max Cargo Capacity (Seats Folded)** | 60.4 ft³ |
| **Cargo Capacity (Frunk)** | 0 ft³ |
| **Length** | 184.4 in |
| **Width (no mirrors)** | 72.2 in |
| **Height** | 65.6 in |
| **Wheelbase** | 111.4 in |
| **Curb Weight** | 4718 lb |
| **Towing capacity (braked)** | 0 lb |
| **Safety Rating Euro NCAP** | 5 |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.com/car/mercedes-eqb-350-4matic-2022/) for full details, gallery and reviews.*