# Mercedes EQV 250 Extra Long (2024)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.com/car/mercedes-eqv-250-extra-long-2021/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | Mercedes |
| **Car Model** | EQV |
| **Car Trim** | 250 Extra Long |
| **Production Status** | Discontinued |
| **Production Start Year** | 2021 |
| **Production End Year** | 2024 |
| **Country of Manufacture** | spain |
| **Market Availability** | EU |
| **Real-world Range** | 124 mi |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 60 kWh |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 66 kWh |
| **Efficiency, range/kWh** | 2.07 mi/kWh |
| **Drive Type** | fwd |
| **Motor Number** | 1 motor |
| **Motor Type** | PMSM |
| **Acceleration** | 11.5 s |
| **Max Speed** | 99 mph |
| **Motor Power** | 150 kW |
| **Motor Torque** | 267 lb-ft |
| **Charge Port** | CCS Type 2 |
| **Battery Architecture** | 400 V |
| **On-Board AC Charger (Standard)** | 11 kW |
| **Max DC Charging Power** | 80 kW |
| **Max DC Charging Power 400V** | 80 kW |
| **Body Style** | minivan |
| **Seats** | 7 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 49.8 ft³ |
| **Max Cargo Capacity (Seats Folded)** | 176.9 ft³ |
| **Cargo Capacity (Frunk)** | 0 ft³ |
| **Length** | 211.4 in |
| **Width (no mirrors)** | 75.9 in |
| **Height** | 74.8 in |
| **Wheelbase** | 135 in |
| **Curb Weight** | 5749 lb |
| **Towing capacity (braked)** | 0 lb |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.com/car/mercedes-eqv-250-extra-long-2021/) for full details, gallery and reviews.*