# Mini Cooper EV JCW (2026)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.com/car/mini-cooper-jcw-2024/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | Mini |
| **Car Model** | Cooper EV |
| **Car Trim** | JCW |
| **Production Status** | Produced |
| **Production Start Year** | 2024 |
| **Country of Manufacture** | china |
| **Market Availability** | EU |
| **Real-world Range** | 199 mi |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 49.2 kWh |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 54.2 kWh |
| **Efficiency, range/kWh** | 4.04 mi/kWh |
| **Drive Type** | fwd |
| **Motor Number** | 1 motor |
| **Motor Type** | PMSM |
| **Acceleration** | 5.7 s |
| **Max Speed** | 124 mph |
| **Motor Power** | 190 kW |
| **Motor Torque** | 258 lb-ft |
| **Charge Port** | CCS Type 2 |
| **Battery Architecture** | 400 V |
| **On-Board AC Charger (Standard)** | 11 kW |
| **Max DC Charging Power** | 95 kW |
| **Max DC Charging Power 400V** | 95 kW |
| **Body Style** | hatchback |
| **Seats** | 4 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 7.1 ft³ |
| **Max Cargo Capacity (Seats Folded)** | 28.3 ft³ |
| **Cargo Capacity (Frunk)** | 0 ft³ |
| **Length** | 151.9 in |
| **Width (no mirrors)** | 69.1 in |
| **Height** | 57.5 in |
| **Wheelbase** | 99.4 in |
| **Curb Weight** | 3814 lb |
| **Towing capacity (braked)** | 0 lb |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.com/car/mini-cooper-jcw-2024/) for full details, gallery and reviews.*