# DS 8 FWD (2026)

> Source: [Green Cars Compare](https://greencarscompare.com/global/car/ds-8-fwd-2025/)
> Last Updated: 2025-12-04

## Specifications
| Feature | Value |
| :--- | :--- |
| **Car Make** | DS |
| **Car Model** | 8 |
| **Car Trim** | FWD |
| **Production Status** | Produced |
| **Production Start Year** | 2025 |
| **Country of Manufacture** | italy |
| **Market Availability** | EU |
| **Price New** | 57700 € |
| **Real-world Range** | 486 km |
| **Battery Pack Capacity (Usable)** | 74 kWh |
| **Battery Pack Capacity (Nominal)** | 77 kWh |
| **Efficiency, range/kWh** | 6.57 km/kWh |
| **Drive Type** | fwd |
| **Motor Number** | 1 motor |
| **Motor Type** | PMSM |
| **Acceleration** | 7.7 s |
| **Max Speed** | 190 km/h |
| **Motor Power** | 191 kW |
| **Motor Torque** | 345 Nm |
| **Charge Port** | CCS Type 2 |
| **Battery Architecture** | 400 V |
| **On-Board AC Charger (Standard)** | 11 kW |
| **On-Board AC Charger (Optional)** | 22 kW |
| **Max DC Charging Power** | 160 kW |
| **Max DC Charging Power 400V** | 160 kW |
| **Body Style** | suv |
| **Seats** | 5 |
| **Cargo Capacity (Trunk)** | 620 l |
| **Length** | 4834 mm |
| **Width (no mirrors)** | 1920 mm |
| **Height** | 1574 mm |
| **Wheelbase** | 2905 mm |
| **Curb Weight** | 2132 kg |
| **Towing capacity (braked)** | 1460 kg |


---
*Visit [the original page](https://greencarscompare.com/global/car/ds-8-fwd-2025/) for full details, gallery and reviews.*