Compare BYD Dolphin Boost
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €32990 |
| GCC Score | 5.3 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Range (WLTP) | 310 km |
| Range (GCC) | 264 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 46 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 44.9 kWh |
| Efficiency per 100 km | 17 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.88 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.5 |
Charging
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 65 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.3 |
Performance
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 130 kW |
| Motor Power (hp) | 174 hp |
| Motor Torque | 260 Nm |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.3 |
Dimensions
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Length | 4290 mm |
| Width (with Mirrors) | 2012 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1770 mm |
| Height | 1570 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
Cargo and Towing
| Property | BYD Dolphin Boost |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1568 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 345 l |
| Cargo Volume (Max) | 1310 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.4 |