Compare DS 4 E-Tense
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | DS 4 E-Tense |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €45900 |
| GCC Score | 5.7 |
Range and Efficiency
| Property | DS 4 E-Tense |
|---|---|
| Range (WLTP) | 450 km |
| Range (GCC) | 392 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 61 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 58.3 kWh |
| Efficiency per 100 km | 14.9 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.72 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.6 |
Charging
| Property | DS 4 E-Tense |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 120 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.6 |
Performance
| Property | DS 4 E-Tense |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 157 kW |
| Motor Power (hp) | 211 hp |
| Motor Torque | 345 Nm |
| 0-100 km/h | 7.1 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.7 |
Dimensions
| Property | DS 4 E-Tense |
|---|---|
| Length | 4400 mm |
| Width (with Mirrors) | 2061 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1866 mm |
| Height | 1470 mm |
| Wheelbase | 2675 mm |
Cargo and Towing
| Property | DS 4 E-Tense |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1792 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 390 l |
| Cargo Volume (Max) | 1260 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.1 |