Compare DS 8 FWD Long Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | DS 8 FWD Long Range |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Italy |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €63200 |
| GCC Score | 7.2 |
Range and Efficiency
| Property | DS 8 FWD Long Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 750 km |
| Range (GCC) | 638 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 101 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 97.2 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.2 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.56 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 9.9 |
Charging
| Property | DS 8 FWD Long Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 200 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 7.1 |
Performance
| Property | DS 8 FWD Long Range |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 206 kW |
| Motor Power (hp) | 276 hp |
| Motor Torque | 345 Nm |
| 0-100 km/h | 7.8 s |
| Top Speed | 190 km/h |
| Performance Score | 4.1 |
Dimensions
| Property | DS 8 FWD Long Range |
|---|---|
| Length | 4834 mm |
| Width (with Mirrors) | 2099 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1920 mm |
| Height | 1574 mm |
| Wheelbase | 2905 mm |
Cargo and Towing
| Property | DS 8 FWD Long Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2180 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 620 l |
| Towing Capacity | 1400 kg |
| Cargo and Towing Score | 6.7 |