Compare Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Indonesia, Singapore, South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €51650 |
| GCC Score | 7.1 |
Range and Efficiency
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 512 km |
| Range (WLTP) | 570 km |
| Range (GCC) | 478 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 84 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 80 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.7 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.98 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.1 |
Charging
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 263 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 8 |
Performance
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 168 kW |
| Motor Power (hp) | 225 hp |
| Motor Torque | 350 Nm |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| Top Speed | 185 km/h |
| Performance Score | 4 |
Dimensions
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Length | 4655 mm |
| Width (with Mirrors) | 2152 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1890 mm |
| Height | 1605 mm |
| Wheelbase | 3000 mm |
Cargo and Towing
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2070 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 520 l |
| Cargo Volume (Max) | 1580 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 57 l |
| Towing Capacity | 1600 kg |
| Cargo and Towing Score | 7 |