Compare Kia EV4 Sedan Standard Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Kia EV4 Sedan Standard Range |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | South Korea |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €39000 |
| GCC Score | 5.9 |
Range and Efficiency
| Property | Kia EV4 Sedan Standard Range |
|---|---|
| Range (EPA) | 362 km |
| Range (WLTP) | 430 km |
| Range (GCC) | 355 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 58.3 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 55 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.5 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.45 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7 |
Charging
| Property | Kia EV4 Sedan Standard Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.5 |
Performance
| Property | Kia EV4 Sedan Standard Range |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 283 Nm |
| 0-100 km/h | 7.4 s |
| Top Speed | 170 km/h |
| Performance Score | 3.6 |
Dimensions
| Property | Kia EV4 Sedan Standard Range |
|---|---|
| Length | 4730 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1860 mm |
| Height | 1480 mm |
| Wheelbase | 2820 mm |
Cargo and Towing
| Property | Kia EV4 Sedan Standard Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1800 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 490 l |
| Towing Capacity | 500 kg |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |