Compare Lancia Ypsilon 51 kWh
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lancia Ypsilon 51 kWh |
|---|---|
| Years of Production | 2024-2025 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Spain |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (Used) | €34900 |
| GCC Score | 5.3 |
Range and Efficiency
| Property | Lancia Ypsilon 51 kWh |
|---|---|
| Range (WLTP) | 403 km |
| Range (GCC) | 349 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 51 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 48.1 kWh |
| Efficiency per 100 km | 13.8 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 7.26 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.4 |
Charging
| Property | Lancia Ypsilon 51 kWh |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.4 |
Performance
| Property | Lancia Ypsilon 51 kWh |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 115 kW |
| Motor Power (hp) | 154 hp |
| Motor Torque | 260 Nm |
| 0-100 km/h | 8.2 s |
| Top Speed | 150 km/h |
| Performance Score | 3.1 |
Dimensions
| Property | Lancia Ypsilon 51 kWh |
|---|---|
| Length | 4080 mm |
| Width (with Mirrors) | 1955 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1760 mm |
| Height | 1440 mm |
| Wheelbase | 2545 mm |
Cargo and Towing
| Property | Lancia Ypsilon 51 kWh |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1561 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 309 l |
| Cargo Volume (Max) | 1118 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 3.6 |