Compare Mercedes EQB 250+
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mercedes EQB 250+ |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Hungary |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €53514 |
| Price Europe (Used) | €35270 |
| GCC Score | 6.3 |
Range and Efficiency
| Property | Mercedes EQB 250+ |
|---|---|
| Range (EPA) | 404 km |
| Range (WLTP) | 536 km |
| Range (GCC) | 419 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 73.9 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 70.5 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.8 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.94 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.4 |
Charging
| Property | Mercedes EQB 250+ |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.6 |
Performance
| Property | Mercedes EQB 250+ |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | IM |
| Motor Power (kW) | 140 kW |
| Motor Power (hp) | 188 hp |
| Motor Torque | 385 Nm |
| 0-100 km/h | 8.9 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Mercedes EQB 250+ |
|---|---|
| Length | 4684 mm |
| Width (with Mirrors) | 2020 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1834 mm |
| Height | 1667 mm |
| Wheelbase | 2829 mm |
Cargo and Towing
| Property | Mercedes EQB 250+ |
|---|---|
| Number of Seats | 5, 7 |
| Curb Weight | 2105 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 495 l |
| Cargo Volume (Max) | 1710 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1400 kg |
| Cargo and Towing Score | 7.4 |