Compare MG MG5 Electric Long Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Years of Production | 2020-2022 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Wagon |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (Used) | €9251 |
| GCC Score | 5.5 |
Range and Efficiency
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 402 km |
| Range (GCC) | 342 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 61.1 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 57.4 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.8 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.96 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.4 |
Charging
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 6.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 63 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 4 |
Performance
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 115 kW |
| Motor Power (hp) | 154 hp |
| Motor Torque | 260 Nm |
| 0-100 km/h | 7.7 s |
| Top Speed | 185 km/h |
| Performance Score | 3.6 |
Dimensions
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Length | 4544 mm |
| Width (with Mirrors) | 2059 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1818 mm |
| Height | 1513 mm |
| Wheelbase | 2665 mm |
Cargo and Towing
| Property | MG MG5 Electric Long Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1625 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 464 l |
| Cargo Volume (Max) | 1456 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5.5 |