Compare Nissan e-NV200 Evalia 40 kWh
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Nissan e-NV200 Evalia 40 kWh |
|---|---|
| Years of Production | 2018-2021 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Spain |
| Body Style | Minivan |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (Used) | €8900 |
| GCC Score | 4.9 |
Range and Efficiency
| Property | Nissan e-NV200 Evalia 40 kWh |
|---|---|
| Range (WLTP) | 200 km |
| Range (GCC) | 190 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 40 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 37 kWh |
| Efficiency per 100 km | 19.5 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.14 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 4.3 |
Charging
| Property | Nissan e-NV200 Evalia 40 kWh |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 6.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 50 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CHAdeMO |
| Charging Score | 3.6 |
Performance
| Property | Nissan e-NV200 Evalia 40 kWh |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | IM |
| Motor Power (kW) | 80 kW |
| Motor Power (hp) | 107 hp |
| Motor Torque | 254 Nm |
| 0-100 km/h | 14 s |
| Top Speed | 123 km/h |
| Performance Score | 1.6 |
Dimensions
| Property | Nissan e-NV200 Evalia 40 kWh |
|---|---|
| Length | 4560 mm |
| Width (with Mirrors) | 2011 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1755 mm |
| Height | 1858 mm |
| Wheelbase | 2725 mm |
Cargo and Towing
| Property | Nissan e-NV200 Evalia 40 kWh |
|---|---|
| Number of Seats | 7 |
| Curb Weight | 1689 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 443 l |
| Cargo Volume (Max) | 2940 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 7.5 |