Compare Opel Astra Electric Gen 1
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Opel Astra Electric Gen 1 |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €41990 |
| Price Europe (Used) | €26990 |
| GCC Score | 5.4 |
Range and Efficiency
| Property | Opel Astra Electric Gen 1 |
|---|---|
| Range (WLTP) | 418 km |
| Range (GCC) | 357 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 54 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 50.8 kWh |
| Efficiency per 100 km | 14.2 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 7.03 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.4 |
Charging
| Property | Opel Astra Electric Gen 1 |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.4 |
Performance
| Property | Opel Astra Electric Gen 1 |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 115 kW |
| Motor Power (hp) | 154 hp |
| Motor Torque | 270 Nm |
| 0-100 km/h | 9.2 s |
| Top Speed | 168 km/h |
| Performance Score | 3.2 |
Dimensions
| Property | Opel Astra Electric Gen 1 |
|---|---|
| Length | 4374 mm |
| Width (with Mirrors) | 2062 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1860 mm |
| Height | 1465 mm |
| Wheelbase | 2675 mm |
Cargo and Towing
| Property | Opel Astra Electric Gen 1 |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1736 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 352 l |
| Cargo Volume (Max) | 1268 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4 |