Compare Peugeot e-308 Hatchback
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Peugeot e-308 Hatchback |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €44765 |
| Price Europe (Used) | €35800 |
| GCC Score | 5.3 |
Range and Efficiency
| Property | Peugeot e-308 Hatchback |
|---|---|
| Range (WLTP) | 410 km |
| Range (GCC) | 349 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 54 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 50.8 kWh |
| Efficiency per 100 km | 14.6 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.87 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.2 |
Charging
| Property | Peugeot e-308 Hatchback |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.4 |
Performance
| Property | Peugeot e-308 Hatchback |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 115 kW |
| Motor Power (hp) | 154 hp |
| Motor Torque | 260 Nm |
| 0-100 km/h | 9.8 s |
| Top Speed | 170 km/h |
| Performance Score | 3.1 |
Dimensions
| Property | Peugeot e-308 Hatchback |
|---|---|
| Length | 4367 mm |
| Width (with Mirrors) | 2062 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1852 mm |
| Height | 1441 mm |
| Wheelbase | 2675 mm |
Cargo and Towing
| Property | Peugeot e-308 Hatchback |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1759 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 412 l |
| Cargo Volume (Max) | 1323 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 3.9 |