Compare Polestar 2 Long Range Dual Motor
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Polestar 2 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €52275 |
| GCC Score | 6.9 |
Range and Efficiency
| Property | Polestar 2 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Range (EPA) | 444 km |
| Range (WLTP) | 596 km |
| Range (GCC) | 476 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 79 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.6 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.03 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.1 |
Charging
| Property | Polestar 2 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 205 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.8 |
Performance
| Property | Polestar 2 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 310 kW |
| Motor Power (hp) | 416 hp |
| Motor Torque | 740 Nm |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| Top Speed | 205 km/h |
| Performance Score | 6 |
Dimensions
| Property | Polestar 2 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Length | 4606 mm |
| Width (with Mirrors) | 1985 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1859 mm |
| Height | 1479 mm |
| Wheelbase | 2735 mm |
Cargo and Towing
| Property | Polestar 2 Long Range Dual Motor |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2100 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 407 l |
| Cargo Volume (Max) | 1097 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 33 l |
| Towing Capacity | 1500 kg |
| Cargo and Towing Score | 5 |