Compare Polestar 2 Long Range Performance
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Polestar 2 Long Range Performance |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €58775 |
| GCC Score | 6.8 |
Range and Efficiency
| Property | Polestar 2 Long Range Performance |
|---|---|
| Range (EPA) | 398 km |
| Range (WLTP) | 568 km |
| Range (GCC) | 453 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 79 kWh |
| Efficiency per 100 km | 17.4 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.73 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.6 |
Charging
| Property | Polestar 2 Long Range Performance |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 205 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.8 |
Performance
| Property | Polestar 2 Long Range Performance |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 335 kW |
| Motor Power (hp) | 449 hp |
| Motor Torque | 740 Nm |
| 0-100 km/h | 4.2 s |
| Top Speed | 205 km/h |
| Performance Score | 6.1 |
Dimensions
| Property | Polestar 2 Long Range Performance |
|---|---|
| Length | 4606 mm |
| Width (with Mirrors) | 1985 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1859 mm |
| Height | 1473 mm |
| Wheelbase | 2735 mm |
Cargo and Towing
| Property | Polestar 2 Long Range Performance |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2100 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 407 l |
| Cargo Volume (Max) | 1097 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 33 l |
| Towing Capacity | 1500 kg |
| Cargo and Towing Score | 5 |