Compare Porsche Taycan Turbo S
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Porsche Taycan Turbo S |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €209900 |
| Price Europe (Used) | €167250 |
| GCC Score | 7 |
Range and Efficiency
| Property | Porsche Taycan Turbo S |
|---|---|
| Range (EPA) | 428 km |
| Range (WLTP) | 630 km |
| Range (GCC) | 481 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 105 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 97 kWh |
| Efficiency per 100 km | 20.2 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.96 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.1 |
Charging
| Property | Porsche Taycan Turbo S |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 320 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 8.2 |
Performance
| Property | Porsche Taycan Turbo S |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 700 kW |
| Motor Power (hp) | 939 hp |
| Motor Torque | 1110 Nm |
| 0-100 km/h | 2.4 s |
| Top Speed | 260 km/h |
| Performance Score | 8.1 |
Dimensions
| Property | Porsche Taycan Turbo S |
|---|---|
| Length | 4963 mm |
| Width (with Mirrors) | 2144 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1966 mm |
| Height | 1378 mm |
| Wheelbase | 2900 mm |
Cargo and Towing
| Property | Porsche Taycan Turbo S |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2370 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 366 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 84 l |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.9 |