Compare Tesla Model 3 Long Range RWD
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Model 3 Long Range RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2017-2019 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 6.8 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Model 3 Long Range RWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 531 km |
| Range (WLTP) | 600 km |
| Range (GCC) | 507 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 78.8 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 73.5 kWh |
| Efficiency per 100 km | 14.5 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.9 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 9.2 |
Charging
| Property | Tesla Model 3 Long Range RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 250 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 (Tesla) |
| Charging Score | 7.2 |
Performance
| Property | Tesla Model 3 Long Range RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 239 kW |
| Motor Power (hp) | 320 hp |
| Motor Torque | 420 Nm |
| 0-100 km/h | 5.3 s |
| Top Speed | 225 km/h |
| Performance Score | 5.3 |
Dimensions
| Property | Tesla Model 3 Long Range RWD |
|---|---|
| Length | 4695 mm |
| Width (with Mirrors) | 2088 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1850 mm |
| Height | 1445 mm |
| Wheelbase | 2875 mm |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Model 3 Long Range RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1726 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 561 l |
| Cargo Volume (Max) | 1235 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 88 l |
| Towing Capacity | 910 kg |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |