Compare Tesla Model X Dual Motor
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Model X Dual Motor |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 8.1 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Model X Dual Motor |
|---|---|
| Range (EPA) | 566 km |
| Range (GCC) | 538 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 100 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 95 kWh |
| Efficiency per 100 km | 17.7 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.66 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.6 |
Charging
| Property | Tesla Model X Dual Motor |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 250 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 (Tesla) |
| Charging Score | 7.6 |
Performance
| Property | Tesla Model X Dual Motor |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 500 kW |
| Motor Power (hp) | 671 hp |
| Motor Torque | 800 Nm |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Performance Score | 7.2 |
Dimensions
| Property | Tesla Model X Dual Motor |
|---|---|
| Length | 5057 mm |
| Width (with Mirrors) | 2271 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 2005 mm |
| Height | 1680 mm |
| Wheelbase | 2965 mm |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Model X Dual Motor |
|---|---|
| Number of Seats | 5, 6, 7 |
| Curb Weight | 2337 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 420 l |
| Cargo Volume (Max) | 2492 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 183 l |
| Towing Capacity | 2250 kg |
| Cargo and Towing Score | 8.9 |