Compare Tesla Model X Standard Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Model X Standard Range |
|---|---|
| Years of Production | 2019-2020 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Netherlands, USA |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (Used) | €35950 |
| GCC Score | 6.9 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Model X Standard Range |
|---|---|
| Range (EPA) | 415 km |
| Range (WLTP) | 375 km |
| Range (GCC) | 344 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 75 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 72.5 kWh |
| Efficiency per 100 km | 21.1 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.74 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5 |
Charging
| Property | Tesla Model X Standard Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 16.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Tesla Type 2 (Mennekes) |
| Charging Score | 6.5 |
Performance
| Property | Tesla Model X Standard Range |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), IM (rear) |
| Motor Power (kW) | 250 kW |
| Motor Power (hp) | 335 hp |
| Motor Torque | 550 Nm |
| 0-100 km/h | 4.8 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Performance Score | 5.8 |
Dimensions
| Property | Tesla Model X Standard Range |
|---|---|
| Length | 5052 mm |
| Width (with Mirrors) | 2271 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1999 mm |
| Height | 1684 mm |
| Wheelbase | 2965 mm |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Model X Standard Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5, 6, 7 |
| Curb Weight | 2427 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 357 l |
| Cargo Volume (Max) | 2431 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 187 l |
| Towing Capacity | 2250 kg |
| Cargo and Towing Score | 8.9 |