Compare Volkswagen ID.7 Tourer GTX
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Volkswagen ID.7 Tourer GTX |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Wagon |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €64065 |
| Price Europe (Used) | €61980 |
| GCC Score | 7.1 |
Range and Efficiency
| Property | Volkswagen ID.7 Tourer GTX |
|---|---|
| Range (WLTP) | 584 km |
| Range (GCC) | 496 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 91 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 86 kWh |
| Efficiency per 100 km | 17.3 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.77 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.2 |
Charging
| Property | Volkswagen ID.7 Tourer GTX |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 200 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 7 |
Performance
| Property | Volkswagen ID.7 Tourer GTX |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 250 kW |
| Motor Power (hp) | 335 hp |
| Motor Torque | 560 Nm |
| 0-100 km/h | 5.5 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Performance Score | 5.1 |
Dimensions
| Property | Volkswagen ID.7 Tourer GTX |
|---|---|
| Length | 4961 mm |
| Width (with Mirrors) | 2141 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1862 mm |
| Height | 1549 mm |
| Wheelbase | 2970 mm |
Cargo and Towing
| Property | Volkswagen ID.7 Tourer GTX |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2339 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 605 l |
| Cargo Volume (Max) | 1714 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1200 kg |
| Cargo and Towing Score | 7.2 |