Compare Alpine A290 220 hp
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €41900 |
| GCC Score | 5.3 |
Range and Efficiency
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Range (WLTP) | 364 km |
| Range (GCC) | 309 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 55 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 52 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.8 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.94 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6 |
Charging
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.5 |
Performance
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | EESM |
| Motor Power (kW) | 160 kW |
| Motor Power (hp) | 215 hp |
| Motor Torque | 300 Nm |
| 0-100 km/h | 6.4 s |
| Top Speed | 170 km/h |
| Performance Score | 3.9 |
Dimensions
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Length | 3997 mm |
| Width (with Mirrors) | 2020 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1823 mm |
| Height | 1512 mm |
| Wheelbase | 2534 mm |
Cargo and Towing
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1479 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 326 l |
| Cargo Volume (Max) | 1106 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 3.8 |