Compare Alpine A290 220 hp
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.3 |
Range and Efficiency
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Range (WLTP) | 226 mi |
| Range (GCC) | 192 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 55 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 52 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.1 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.69 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6 |
Charging
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.5 |
Performance
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | EESM |
| Motor Power (kW) | 160 kW |
| Motor Power (hp) | 215 hp |
| Motor Torque | 221 lb-ft |
| 0-60 mph | 6.1 s |
| Top Speed | 106 mph |
| Performance Score | 3.9 |
Dimensions
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Length | 157.4 in |
| Width (with Mirrors) | 79.5 in |
| Width (w/o Mirrors) | 71.8 in |
| Height | 59.5 in |
| Wheelbase | 99.8 in |
Cargo and Towing
| Property | Alpine A290 220 hp |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3261 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 11.5 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 39.1 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 3.8 |