Compare Audi e-tron Sportback 50 quattro
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Years of Production | 2020-2022 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Belgium, China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (Used) | €29800 |
| GCC Score | 5.9 |
Range and Efficiency
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Range (WLTP) | 350 km |
| Range (GCC) | 278 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 71 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 64.7 kWh |
| Efficiency per 100 km | 23.3 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.3 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 3.6 |
Charging
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 120 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.9 |
Performance
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), IM (rear) |
| Motor Power (kW) | 230 kW |
| Motor Power (hp) | 308 hp |
| Motor Torque | 540 Nm |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| Top Speed | 190 km/h |
| Performance Score | 4.8 |
Dimensions
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Length | 4901 mm |
| Width (with Mirrors) | 2189 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1935 mm |
| Height | 1616 mm |
| Wheelbase | 2928 mm |
Cargo and Towing
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2445 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 615 l |
| Cargo Volume (Max) | 1655 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 60 l |
| Towing Capacity | 1800 kg |
| Cargo and Towing Score | 7.6 |