Compare Audi e-tron Sportback 50 quattro
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Years of Production | 2020-2022 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Belgium, China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.9 |
Range and Efficiency
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Range (WLTP) | 217 mi |
| Range (GCC) | 173 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 71 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 64.7 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 37.4 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.67 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 3.6 |
Charging
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 120 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 5.9 |
Performance
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), IM (rear) |
| Motor Power (kW) | 230 kW |
| Motor Power (hp) | 308 hp |
| Motor Torque | 398 lb-ft |
| 0-60 mph | 6.5 s |
| Top Speed | 118 mph |
| Performance Score | 4.8 |
Dimensions
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Length | 193 in |
| Width (with Mirrors) | 86.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 76.2 in |
| Height | 63.6 in |
| Wheelbase | 115.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Audi e-tron Sportback 50 quattro |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5401 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 21.7 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 58.4 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 2.1 ft3 |
| Towing Capacity | 4000 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.6 |