Compare BMW iX M70 xDrive
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €123900 |
| GCC Score | 7.4 |
Range and Efficiency
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Range (EPA) | 488 km |
| Range (WLTP) | 600 km |
| Range (GCC) | 481 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 115 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 108.9 kWh |
| Efficiency per 100 km | 22.6 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.42 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.3 |
Charging
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 195 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 8 |
Performance
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 485 kW |
| Motor Power (hp) | 650 hp |
| Motor Torque | 1015 Nm |
| 0-100 km/h | 3.8 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Performance Score | 7.5 |
Dimensions
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Length | 4965 mm |
| Width (with Mirrors) | 2230 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1970 mm |
| Height | 1695 mm |
| Wheelbase | 3000 mm |
Cargo and Towing
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2655 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 500 l |
| Cargo Volume (Max) | 1750 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 2500 kg |
| Cargo and Towing Score | 8.4 |