Compare BMW iX M70 xDrive
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $115000 |
| GCC Score | 7.4 |
Range and Efficiency
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Range (EPA) | 303 mi |
| Range (WLTP) | 373 mi |
| Range (GCC) | 299 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 115 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 108.9 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 36.4 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.75 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.3 |
Charging
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 195 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 8 |
Performance
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 485 kW |
| Motor Power (hp) | 650 hp |
| Motor Torque | 749 lb-ft |
| 0-60 mph | 3.6 s |
| Top Speed | 155 mph |
| Performance Score | 7.5 |
Dimensions
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Length | 195.5 in |
| Width (with Mirrors) | 87.8 in |
| Width (w/o Mirrors) | 77.6 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
Cargo and Towing
| Property | BMW iX M70 xDrive |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5853 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 17.7 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 61.8 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 8.4 |