Compare BYD Dolphin Active
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €29990 |
| GCC Score | 4.8 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Range (WLTP) | 340 km |
| Range (GCC) | 289 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 46 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 44.9 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.5 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.44 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.2 |
Charging
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7 kW |
| Max Charging Power (DC) | 65 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 3.9 |
Performance
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 70 kW |
| Motor Power (hp) | 94 hp |
| Motor Torque | 180 Nm |
| 0-100 km/h | 12.3 s |
| Top Speed | 150 km/h |
| Performance Score | 2 |
Dimensions
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Length | 4290 mm |
| Width (with Mirrors) | 2012 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1770 mm |
| Height | 1570 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
Cargo and Towing
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1506 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 345 l |
| Cargo Volume (Max) | 1310 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.4 |