Compare BYD Dolphin Active
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 4.8 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Range (WLTP) | 211 mi |
| Range (GCC) | 180 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 46 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 44.9 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 24.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.01 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.2 |
Charging
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7 kW |
| Max Charging Power (DC) | 65 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 3.9 |
Performance
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 70 kW |
| Motor Power (hp) | 94 hp |
| Motor Torque | 133 lb-ft |
| 0-60 mph | 11.8 s |
| Top Speed | 93 mph |
| Performance Score | 2 |
Dimensions
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Length | 168.9 in |
| Width (with Mirrors) | 79.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 69.7 in |
| Height | 61.8 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
Cargo and Towing
| Property | BYD Dolphin Active |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3320 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 12.2 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 46.3 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.4 |