Compare BYD Dolphin Surf Active
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €22990 |
| GCC Score | 4.8 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Range (WLTP) | 220 km |
| Range (GCC) | 187 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 32 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 30 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.23 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.4 |
Charging
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 65 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5 |
Performance
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 65 kW |
| Motor Power (hp) | 87 hp |
| Motor Torque | 175 Nm |
| 0-100 km/h | 11.1 s |
| Top Speed | 150 km/h |
| Performance Score | 2.2 |
Dimensions
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Length | 3990 mm |
| Width (with Mirrors) | 1970 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1720 mm |
| Height | 1590 mm |
| Wheelbase | 2500 mm |
Cargo and Towing
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Number of Seats | 4 |
| Curb Weight | 1294 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 308 l |
| Cargo Volume (Max) | 1037 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.2 |