Compare BYD Dolphin Surf Active
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 4.8 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Range (WLTP) | 137 mi |
| Range (GCC) | 116 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 32 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 30 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 25.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.87 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.4 |
Charging
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 65 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5 |
Performance
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 65 kW |
| Motor Power (hp) | 87 hp |
| Motor Torque | 129 lb-ft |
| 0-60 mph | 10.7 s |
| Top Speed | 93 mph |
| Performance Score | 2.2 |
Dimensions
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Length | 157.1 in |
| Width (with Mirrors) | 77.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 67.7 in |
| Height | 62.6 in |
| Wheelbase | 98.4 in |
Cargo and Towing
| Property | BYD Dolphin Surf Active |
|---|---|
| Number of Seats | 4 |
| Curb Weight | 2853 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 10.9 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 36.6 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.2 |