Compare BYD Tang Flagship
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Years of Production | 2022-2024 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (Used) | €46849 |
| GCC Score | 5.9 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Range (WLTP) | 400 km |
| Range (GCC) | 340 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 88 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 86.4 kWh |
| Efficiency per 100 km | 25.4 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 3.94 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 3.7 |
Charging
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.4 kW |
| Max Charging Power (DC) | 120 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.2 |
Performance
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 380 kW |
| Motor Power (hp) | 510 hp |
| Motor Torque | 680 Nm |
| 0-100 km/h | 4.6 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Performance Score | 5.9 |
Dimensions
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Length | 4870 mm |
| Width (with Mirrors) | 2180 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1950 mm |
| Height | 1725 mm |
| Wheelbase | 2820 mm |
Cargo and Towing
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Number of Seats | 7 |
| Curb Weight | 2489 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 235 l |
| Cargo Volume (Max) | 1655 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1500 kg |
| Cargo and Towing Score | 7.8 |