Compare BYD Tang Flagship
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Years of Production | 2022-2024 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.9 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Range (WLTP) | 249 mi |
| Range (GCC) | 211 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 88 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 86.4 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 40.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.44 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 3.7 |
Charging
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.4 kW |
| Max Charging Power (DC) | 120 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.2 |
Performance
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 380 kW |
| Motor Power (hp) | 510 hp |
| Motor Torque | 502 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.4 s |
| Top Speed | 112 mph |
| Performance Score | 5.9 |
Dimensions
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Length | 191.7 in |
| Width (with Mirrors) | 85.8 in |
| Width (w/o Mirrors) | 76.8 in |
| Height | 67.9 in |
| Wheelbase | 111 in |
Cargo and Towing
| Property | BYD Tang Flagship |
|---|---|
| Number of Seats | 7 |
| Curb Weight | 5487 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 8.3 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 58.4 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 3307 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.8 |