Compare Cadillac Celestiq First Edition
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 6.8 |
Range and Efficiency
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Range (EPA) | 488 km |
| Range (GCC) | 464 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 116.8 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 111 kWh |
| Efficiency per 100 km | 23.9 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.18 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.7 |
Charging
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 19.2 kW |
| Max Charging Power (DC) | 190 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 8.4 |
Performance
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 488 kW |
| Motor Power (hp) | 655 hp |
| Motor Torque | 876 Nm |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| Top Speed | 209 km/h |
| Performance Score | 7 |
Dimensions
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Length | 5517 mm |
| Width (with Mirrors) | 2284 mm |
| Height | 1453 mm |
| Wheelbase | 3308 mm |
Cargo and Towing
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Number of Seats | 4 |
| Curb Weight | 2722 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 894 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 53 l |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5.6 |