Compare Cadillac Celestiq First Edition
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | USA |
| Price USA (New) | $350000 |
| GCC Score | 6.8 |
Range and Efficiency
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Range (EPA) | 303 mi |
| Range (GCC) | 288 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 116.8 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 111 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 38.5 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.59 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.7 |
Charging
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 19.2 kW |
| Max Charging Power (DC) | 190 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 8.4 |
Performance
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 488 kW |
| Motor Power (hp) | 655 hp |
| Motor Torque | 646 lb-ft |
| 0-60 mph | 3.7 s |
| Top Speed | 130 mph |
| Performance Score | 7 |
Dimensions
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Length | 217.2 in |
| Width (with Mirrors) | 89.9 in |
| Height | 57.2 in |
| Wheelbase | 130.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Cadillac Celestiq First Edition |
|---|---|
| Number of Seats | 4 |
| Curb Weight | 6000 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 31.6 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 1.9 ft3 |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5.6 |