Compare Chevrolet Bolt EUV Gen 1
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Chevrolet Bolt EUV Gen 1 |
|---|---|
| Years of Production | 2022-2023 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 5.8 |
Range and Efficiency
| Property | Chevrolet Bolt EUV Gen 1 |
|---|---|
| Range (EPA) | 398 km |
| Range (GCC) | 378 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 65 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 61.8 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.3 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.12 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7 |
Charging
| Property | Chevrolet Bolt EUV Gen 1 |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 55 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 6 |
Performance
| Property | Chevrolet Bolt EUV Gen 1 |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 360 Nm |
| 0-100 km/h | 7.3 s |
| Top Speed | 146 km/h |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Chevrolet Bolt EUV Gen 1 |
|---|---|
| Length | 4306 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1770 mm |
| Height | 1616 mm |
| Wheelbase | 2675 mm |
Cargo and Towing
| Property | Chevrolet Bolt EUV Gen 1 |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1669 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 462 l |
| Cargo Volume (Max) | 1611 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Cargo and Towing Score | 6 |