Compare Citroën e-C3 Aircross Extended Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Slovakia |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €30690 |
| GCC Score | 5.5 |
Range and Efficiency
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 400 km |
| Range (GCC) | 343 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 54 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 53.5 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.6 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.41 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.8 |
Charging
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.4 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 4.4 |
Performance
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 83 kW |
| Motor Power (hp) | 111 hp |
| Motor Torque | 125 Nm |
| 0-100 km/h | 13 s |
| Top Speed | 143 km/h |
| Performance Score | 1.8 |
Dimensions
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Length | 4395 mm |
| Width (with Mirrors) | 2020 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1795 mm |
| Height | 1660 mm |
| Wheelbase | 2672 mm |
Cargo and Towing
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5, 7 |
| Curb Weight | 1608 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 460 l |
| Cargo Volume (Max) | 1600 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 550 kg |
| Cargo and Towing Score | 6.8 |