Compare Citroën e-C3 Aircross Extended Range
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Slovakia |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.5 |
Range and Efficiency
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 249 mi |
| Range (GCC) | 213 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 54 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 53.5 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 25.1 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.98 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.8 |
Charging
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 7.4 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 4.4 |
Performance
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 83 kW |
| Motor Power (hp) | 111 hp |
| Motor Torque | 92 lb-ft |
| 0-60 mph | 12.5 s |
| Top Speed | 89 mph |
| Performance Score | 1.8 |
Dimensions
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Length | 173 in |
| Width (with Mirrors) | 79.5 in |
| Width (w/o Mirrors) | 70.7 in |
| Height | 65.4 in |
| Wheelbase | 105.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Citroën e-C3 Aircross Extended Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5, 7 |
| Curb Weight | 3545 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 16.2 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 56.5 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1212 lb |
| Cargo and Towing Score | 6.8 |