Compare Cupra Born 77 kWh
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €47250 |
| Price Europe (Used) | €29900 |
| GCC Score | 6 |
Range and Efficiency
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Range (WLTP) | 560 km |
| Range (GCC) | 457 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 77 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.8 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.94 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.8 |
Charging
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 175 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.7 |
Performance
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 170 kW |
| Motor Power (hp) | 228 hp |
| Motor Torque | 310 Nm |
| 0-100 km/h | 7.1 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.6 |
Dimensions
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Length | 4324 mm |
| Width (with Mirrors) | 2070 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1809 mm |
| Height | 1540 mm |
| Wheelbase | 2766 mm |
Cargo and Towing
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1969 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 385 l |
| Cargo Volume (Max) | 1267 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.3 |