Compare Cupra Born 77 kWh
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6 |
Range and Efficiency
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Range (WLTP) | 348 mi |
| Range (GCC) | 284 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 77 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.1 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.69 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.8 |
Charging
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 175 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.7 |
Performance
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 170 kW |
| Motor Power (hp) | 228 hp |
| Motor Torque | 229 lb-ft |
| 0-60 mph | 6.8 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.6 |
Dimensions
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Length | 170.2 in |
| Width (with Mirrors) | 81.5 in |
| Width (w/o Mirrors) | 71.2 in |
| Height | 60.6 in |
| Wheelbase | 108.9 in |
Cargo and Towing
| Property | Cupra Born 77 kWh |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4341 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 13.6 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 44.7 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.3 |