Compare Dodge Charger Daytona 2DR R/T
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Canada |
| Body Style | Coupe |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 6.4 |
Range and Efficiency
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Range (EPA) | 510 km |
| Range (GCC) | 485 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 100.5 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 93.9 kWh |
| Efficiency per 100 km | 19.4 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.17 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.4 |
Charging
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 183 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 7 |
Performance
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 370 kW |
| Motor Power (hp) | 496 hp |
| Motor Torque | 548 Nm |
| 0-100 km/h | 4.9 s |
| Top Speed | 221 km/h |
| Performance Score | 6 |
Dimensions
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Length | 5248 mm |
| Width (with Mirrors) | 2027 mm |
| Height | 1499 mm |
| Wheelbase | 3073 mm |
Cargo and Towing
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2648 kg |
| Cargo Volume (Max) | 1090 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 42.5 l |
| Cargo and Towing Score | 4.7 |