Compare Dodge Charger Daytona 2DR R/T
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Canada |
| Body Style | Coupe |
| Market Availability | USA |
| Price USA (New) | $59595 |
| Price USA (Used) | $55000 |
| GCC Score | 6.4 |
Range and Efficiency
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Range (EPA) | 317 mi |
| Range (GCC) | 301 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 100.5 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 93.9 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 31.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.21 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.4 |
Charging
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 183 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 7 |
Performance
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 370 kW |
| Motor Power (hp) | 496 hp |
| Motor Torque | 404 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.7 s |
| Top Speed | 137 mph |
| Performance Score | 6 |
Dimensions
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Length | 206.6 in |
| Width (with Mirrors) | 79.8 in |
| Height | 59 in |
| Wheelbase | 121 in |
Cargo and Towing
| Property | Dodge Charger Daytona 2DR R/T |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5838 lb |
| Cargo Volume (Max) | 38.5 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 1.5 ft3 |
| Cargo and Towing Score | 4.7 |