Compare Ford e-Tourneo Custom L1 160 kW
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Ford e-Tourneo Custom L1 160 kW |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Turkey, UK |
| Body Style | Minivan |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €66819 |
| Price Europe (Used) | €48790 |
| GCC Score | 5.6 |
Range and Efficiency
| Property | Ford e-Tourneo Custom L1 160 kW |
|---|---|
| Range (WLTP) | 325 km |
| Range (GCC) | 256 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 68 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 64 kWh |
| Efficiency per 100 km | 25 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 3 |
Charging
| Property | Ford e-Tourneo Custom L1 160 kW |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 125 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.8 |
Performance
| Property | Ford e-Tourneo Custom L1 160 kW |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 160 kW |
| Motor Power (hp) | 215 hp |
| Motor Torque | 415 Nm |
| 0-100 km/h | 9 s |
| Top Speed | 130 km/h |
| Performance Score | 3.2 |
Dimensions
| Property | Ford e-Tourneo Custom L1 160 kW |
|---|---|
| Length | 5050 mm |
| Width (with Mirrors) | 2275 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 2032 mm |
| Height | 1959 mm |
| Wheelbase | 3100 mm |
Cargo and Towing
| Property | Ford e-Tourneo Custom L1 160 kW |
|---|---|
| Number of Seats | 6, 7, 8, 9 |
| Curb Weight | 2589 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 672 l |
| Cargo Volume (Max) | 4640 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 2000 kg |
| Cargo and Towing Score | 9.2 |