Compare Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Years of Production | 2022-2023 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Mexico |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (Used) | €36900 |
| GCC Score | 6.8 |
Range and Efficiency
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 446 km |
| Range (WLTP) | 550 km |
| Range (GCC) | 446 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 98.8 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 91 kWh |
| Efficiency per 100 km | 20.4 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.9 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.6 |
Charging
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 150 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.7 |
Performance
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 258 kW |
| Motor Power (hp) | 346 hp |
| Motor Torque | 580 Nm |
| 0-100 km/h | 5.1 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Performance Score | 5.2 |
Dimensions
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Length | 4713 mm |
| Width (with Mirrors) | 2097 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1881 mm |
| Height | 1625 mm |
| Wheelbase | 2984 mm |
Cargo and Towing
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2195 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 402 l |
| Cargo Volume (Max) | 1420 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 81 l |
| Towing Capacity | 1000 kg |
| Cargo and Towing Score | 7 |