Compare Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Years of Production | 2022-2023 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Mexico |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (Used) | $22700 |
| GCC Score | 6.8 |
Range and Efficiency
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 277 mi |
| Range (WLTP) | 342 mi |
| Range (GCC) | 277 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 98.8 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 91 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 32.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.04 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.6 |
Charging
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 150 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 6.7 |
Performance
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 258 kW |
| Motor Power (hp) | 346 hp |
| Motor Torque | 428 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.8 s |
| Top Speed | 111 mph |
| Performance Score | 5.2 |
Dimensions
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Length | 185.6 in |
| Width (with Mirrors) | 82.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.1 in |
| Height | 64 in |
| Wheelbase | 117.5 in |
Cargo and Towing
| Property | Ford Mustang Mach-E Extended Range AWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4838 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 29.7 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 59.7 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 4.7 ft3 |
| Cargo and Towing Score | 7 |