Compare Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition |
|---|---|
| Years of Production | 2021-2023 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Mexico |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 6.5 |
Range and Efficiency
| Property | Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition |
|---|---|
| Range (EPA) | 418 km |
| Range (WLTP) | 500 km |
| Range (GCC) | 411 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 98.8 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 88 kWh |
| Efficiency per 100 km | 21.4 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.67 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.8 |
Charging
| Property | Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 150 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 6.7 |
Performance
| Property | Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 358 kW |
| Motor Power (hp) | 480 hp |
| Motor Torque | 860 Nm |
| 0-100 km/h | 3.7 s |
| Top Speed | 200 km/h |
| Performance Score | 6.4 |
Dimensions
| Property | Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition |
|---|---|
| Length | 4713 mm |
| Width (with Mirrors) | 2097 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1881 mm |
| Height | 1625 mm |
| Wheelbase | 2984 mm |
Cargo and Towing
| Property | Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2276 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 402 l |
| Cargo Volume (Max) | 1420 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 81 l |
| Cargo and Towing Score | 6.6 |