Compare GWM ORA 03 GT
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €37490 |
| Price Europe (Used) | €27650 |
| GCC Score | 5.5 |
Range and Efficiency
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Range (WLTP) | 400 km |
| Range (GCC) | 340 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 63.1 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 59.3 kWh |
| Efficiency per 100 km | 17.4 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.73 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.2 |
Charging
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 69 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.6 |
Performance
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 126 kW |
| Motor Power (hp) | 169 hp |
| Motor Torque | 250 Nm |
| 0-100 km/h | 8.2 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.2 |
Dimensions
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Length | 4254 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1848 mm |
| Height | 1603 mm |
| Wheelbase | 2650 mm |
Cargo and Towing
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1615 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 228 l |
| Cargo Volume (Max) | 858 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.5 |