Compare GWM ORA 03 GT
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.5 |
Range and Efficiency
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Range (WLTP) | 249 mi |
| Range (GCC) | 211 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 63.1 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 59.3 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 28.1 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.56 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.2 |
Charging
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 69 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.6 |
Performance
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 126 kW |
| Motor Power (hp) | 169 hp |
| Motor Torque | 184 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.9 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.2 |
Dimensions
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Length | 167.5 in |
| Width (w/o Mirrors) | 72.8 in |
| Height | 63.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
Cargo and Towing
| Property | GWM ORA 03 GT |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3560 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 8.1 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 30.3 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.5 |