Compare Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €25400 |
| GCC Score | 5.4 |
Range and Efficiency
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 355 km |
| Range (GCC) | 302 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 49 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 46 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.2 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.57 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.5 |
Charging
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 120 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.4 |
Performance
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 85 kW |
| Motor Power (hp) | 114 hp |
| Motor Torque | 147 Nm |
| 0-100 km/h | 10.6 s |
| Top Speed | 150 km/h |
| Performance Score | 2.3 |
Dimensions
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Length | 3825 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1610 mm |
| Height | 1575 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
Cargo and Towing
| Property | Hyundai Casper (Inster) Electric Long Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1450 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 280 l |
| Cargo Volume (Max) | 351 l |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |